Prag već godinama važi za jednu od omiljenih evropskih destinacija među turistima iz Srbije. Glavni grad Češke poznat je po prelepoj arhitekturi, bogatoj istoriji, odličnoj hrani i atmosferi koja podseća na bajku.
Dobra vest za putnike jeste da je Prag veoma dobro povezan sa Beogradom i da postoji više načina da se do njega stigne — avionom, autobusom, vozom ili automobilom.
Izbor prevoza uglavnom zavisi od budžeta, raspoloživog vremena i načina na koji želite da putujete. Nekome je najvažnija brzina, dok drugi više vole fleksibilnost ili žele da prođu što jeftinije. Svaka opcija ima svoje prednosti i mane, pa je dobro unapred znati šta vas očekuje.
Putovanje avionom do Praga

Avion je bez sumnje najbrži i najudobniji način da stignete do češke prestonice. Direktan let iz Beograda traje oko dva sata i deset minuta, što Prag čini idealnom destinacijom čak i za kraći vikend odmor.
Direktni letovi saobraćaju redovno, a najveća prednost jeste to što nema dugog putovanja i umora koji često dolaze sa vožnjom automobilom ili autobusom. Nakon sletanja na aerodrom Václav Havel, do centra grada može se stići veoma lako javnim prevozom, taksijem ili Uberom.
Cene avio karata najčešće se kreću između 180 i 250 evra, ali dosta zavise od perioda godine i vremena kupovine. Karte su uglavnom jeftinije kada se rezervišu nekoliko meseci unapred. Tokom praznika i letnje sezone cene mogu biti znatno više.
Putovanje automobilom

Mnogi putnici iz Srbije odlučuju se za odlazak u Prag sopstvenim automobilom jer takvo putovanje pruža najveću slobodu. Udaljenost između Beograda i Praga iznosi oko 900 kilometara, a prosečno vreme vožnje je između devet i deset sati, u zavisnosti od gužve na granicama.
Ruta uglavnom vodi kroz Mađarsku i Slovačku. Put je veoma dobro obeležen i najveći deo vožnje odvija se autoputem, pa je putovanje relativno jednostavno čak i za one koji prvi put idu ovom trasom.
Prednost putovanja kolima jeste mogućnost da sami pravite pauze, obiđete druge gradove usput ili organizujete putovanje potpuno po sopstvenom ritmu.
Međutim, treba računati na dodatne troškove goriva, putarina i vinjeta za autoputeve kroz Mađarsku, Slovačku i Češku.
Važno je unapred proveriti stanje na granicama, posebno tokom letnjih meseci kada zadržavanja mogu biti veoma dugačka.
Vinjete i putarine
Za prolazak autoputevima kroz Mađarsku, Slovačku i Češku potrebne su vinjete. To su posebne dozvole koje omogućavaju korišćenje autoputeva u određenom vremenskom periodu.
Danas su uglavnom digitalne i mogu se kupiti online ili na benzinskim pumpama odmah nakon prelaska granice.
Kazne za vožnju bez vinjete mogu biti veoma visoke, zbog čega je važno da se ovaj deo ne zaboravi tokom planiranja puta. Kontrole su česte i uglavnom automatske putem kamera koje očitavaju registarske tablice.
Putovanje autobusom

Autobus je jedna od najpovoljnijih opcija za odlazak u Prag. Karte su uglavnom znatno jeftinije od avionskih, a cena u jednom smeru često iznosi oko 50 evra.
Putovanje traje između deset i dvanaest sati, zavisno od zadržavanja na granici i uslova u saobraćaju. Iako je put duži, moderni autobusi danas nude dosta komfora, klima uređaj, Wi-Fi, utičnice za punjenje telefona i dovoljno prostora za odmor tokom vožnje.
Ova opcija je posebno popularna među studentima i turistima koji žele da uštede novac. Prednost autobusa je i to što nema dodatnih troškova za gorivo, parking ili putarine.
Putovanje vozom
Putovanje vozom do Praga ima poseban šarm i idealno je za one koji vole sporiji i opušteniji način putovanja. Međutim, ova opcija trenutno nije najbrža jer uglavnom zahteva presedanje u Budimpešti.
Ukupno trajanje puta često prelazi dvanaest sati, ali mnogi putnici upravo zbog atmosfere i udobnosti biraju voz umesto drugih prevoznih sredstava. Tokom vožnje moguće je slobodno šetati kroz vagone, odmarati ili uživati u pejzažima centralne Evrope.
Iako voz nije najpopularniji izbor za Prag, može biti veoma zanimljivo iskustvo za ljubitelje putovanja i železničkog saobraćaja.
Kako od aerodroma stići do centra Praga

Nakon sletanja u Prag, do centra grada može se stići veoma jednostavno. Najjeftinija opcija jeste kombinacija autobusa i metroa. Autobus vozi do stanice metroa, odakle se za nekoliko minuta stiže do samog centra grada.
Za one koji žele veću udobnost, dostupni su taksi i Uber, ali su znatno skuplji. Vožnja do centra obično traje oko pola sata, zavisno od gužve.
Zaključak
Prag je grad koji vredi posetiti bez obzira na to da li putujete prvi put ili mu se vraćate ponovo. Zahvaljujući dobroj povezanosti sa Srbijom, do češke prestonice moguće je stići na više načina, a svaki od njih ima svoje prednosti.
Avion je najbolji izbor za one koji žele brz i komforan dolazak. Automobil pruža najveću slobodu tokom puta, autobus je najpovoljniji za budžetska putovanja, dok voz nudi posebno iskustvo i opušten tempo.
Bez obzira na način putovanja koji izaberete, dobra organizacija i pravovremena priprema pomoći će vam da bez stresa uživate u jednom od najlepših gradova Evrope.
Ja sam Srđan Milić – svetski putnik, nomad i autor Putriote. Godinama menjam adrese, kontinente i pravce, ali ne i potrebu da svet upoznajem izbliza. Živim u pokretu, najčešće između planova i improvizacije, sa radoznalošću kao glavnim kompasom.
