Da li ste čuli možda za pojam “Urbanana”? Upravo tako, nešto kao urbana banana. Turistička organizacija Nemačke predstavlja “Urbanu banana republiku” koja nema nikakve veze sa našim lokalnim značenjem već predstavlja jednu turističku celinu koju je jako lako obići u jednom dahu, jer se lokacije nalaze jedna do druge a povezane su perfektno.
Zbog čega baš banana?
Ukoliko pogledate mapu Nemačke, na zapadu zemlje ugledaćete gusto naseljeno područje, gde su se gradovi Dortmund, Esen, Duisburg, Diseldorf i Keln skoro pa spojili, čineći jednu celinu. Sada, ako na istu tu mapu postavite bananu, prekrićete sve te gradove. Sva ova mesta sa svojim prigradskim naseljima formiraju jedno od najgušće naseljenih područja u Evropi, iliti oblik ove žute voćke. Odatle i simpatični naziv – Urbanana. Ceo koncept je napravljen tako da vam na jednom mestu pruži sve potrebne informacije i sprovede vas kroz ponudu ovog okruga, bilo da vas zanima umetnost i dizajn, festivali, hrana ili kupovina. Ja lično još uvek nisam posetio Urbananu, ali sam pripremio spisak gde bih to želeo da sa prijateljima iz Turističke organizacije Nemačke odem čim se putovanja ponovo vrate u normalu! Nadam se da ću i vama probuditi želju da neka od ovih mesta posetite.
Ono što mene posebno raduje u celoj ovoj voćkastoj priči je to da ponuda ne sadrži ona slatkasta mesta koja inače možete pronaći na svim portalima i forumima, top lokacije i slično, već skrivenija, neću reći i ona manje lepa, ali zasigurno ne tako poznata i našminkana mesta koja takođe, možda i u najvećoj meri, čine jedan grad i njegovo stanovništvo. Fokus je na kreativnim umovima koji doprinose razvoju i oblikovanju urbanih prostora. Tu su moderne ali i napuštene građevine, industrijska postrojenja, alternativni festivali, fabrike, jako zanimljivi primerci moderne arhitekture, brutalizam na delu, najsmeliji dizajn. Dobra hrana. Rekao bih raj na zemlji za putnike sličnih interesovanja sa mnom, koji pre svega vole i žude za neotkrivenim mestima alternativne turističke scene. Bacite pogled na njihovu instagram stranicu koju sam detaljno pretražio pre nego sam napisao ovaj tekst. Konstantno se borio da izbor lokacija suzim, jer niko ne voli kilometarske tekstove. Još jedan razlog da ućutim i pređem na ono zbog čega smo se okupili u ovolikom broju.
TIGAR & KORNJAČA
Tigar i kornjača te njihova čarobna planina umetnička je instalacija izgrađena 2011. u jednom od parkova Duisburga. Na prvi pogled izgleda kao šašavi rolerkoster, ali su zapravo u pitanju stepenice i staze za šetnju, koje bivaju sve zanimljivije za turiste, kako zbog pogleda koji se pruža sa viših delova, tako i zbog neobičnog izgleda i fotogeničnosti. Da ne kažem instagramičnosti. Ukoliko dobro pogledate sve fotografije, videćete da se stepenice nastavljaju ka vertikalnoj petlji kao kod najluđih vožnji u luna parku, gde biste da gravitacija ne postoji, završili naopačke. Nažalost, sila teže je prisutna.
RUDNIK UGLjA ZOLLVEREIN
Nekadašnje veliko industrijsko postrojenje, rudnik uglja u gradu Esenu, upisano je 2001. godine na Uneskovoj listi svetske baštine kao sidrište evropskog industijskog nasleđa. Rudnik je osnovan davne 1847. a aktivnosti su se odvijale do 1986. godine. Jedan deo koji je naknadno sagrađen smatra se arhitektonskim remek delom, čime je Zollverein stekao reputaciju “najlepšeg” rudnika na svetu! Kako ja samo ludujem za ovakvim mestima, pretražujem kadrove po instagramu i pripremam autfit za fotkanje, ljudi moji. Jako me podseća na neprevaziđenu avanturu u Černobilju, iako verujem da je ovde priča dosta mirnija, ali ne i dosadnija. Muzej koji se nalazi u sklopu industrijske zone nudi postavku sa više od šest hiljada eksponata koji prikazuju istoriju formiranja samog uglja ali i jednog od najvećih industrijskih regiona na svetu. Poslastica.
DISELDORF WEHRHAHN METRO LINIJA
Ukoliko ste ispratili moju oduševljenost metro stanicama tokom boravka u Stokholmu, znate da sam pre svega lud za železnicama u svakom obliku, a otkriće da i grad Diseldorf krije čarobno podezmlje pojačava moje nestrpljenje ka narednom putovanju. Da je umetnost u Diseldorfu duboko ukorenjena, u svakom smislu te reči, vidi se i po ovoj “Wehrhahn” metro liniji koju su zajedno projektovale arhitekte, umetnici, dizajneri i gradska uprava. Svaki vagon ovog voza će vas provesti kroz šest umetničkih dela, koliko je trenutno stanica na ovom potezu. Da se ja pitam, sišao bih na svakoj i propustio par narednih kompozicija. Sudeći po fotografijama, ovo je jedno svemirsko iskustvo, da ja vama kažem, ni nalik nečemu što sam do sada viđao po podzemnim železnicama. Vežite se, polećemo. Da mi je da to čujem.
FESTIVAL SVETLOSTI ESEN
Godinama unazad Esen je krajem oktobra i početkom novembra poznat po sve većem festivalu svetlosti, jednim od najboljih ove, u poslednje vreme, sve prisutnije popularne “zabave”. Prošle godine se na više od dvadeset lokacija u gradu moglo uživati u instalacijama i performansima, a posle Berlina, ovo je najpopularniji takav događaj u Nemačkoj. Čak je i ove godine održan u manjem obimu, na većim trgovima gde se moglo kontrolisati da ne dođe do gužve i bliskih kontakata među posetiocima. Znate da volim ekološke projekte i rešenja, a sva energija koja se koristi tokom ove nedelje šarenila proizvedena je iz obnovljivih izvora. Wow! Prisustvovao sam jednom sličnom spektaklu u Briselu, napravio kod kuće svoj, uz pomoć reflektora, red je da overim i ovaj u Banani.
VISEĆA ŽELEZNICA VUPERTAL
Koliko sam je samo puta pronalazio te ignorisao kako bih sačuvao sate koje bih proveo istraživajući sva moguća pitanja koja me zanimaju u vezi nje. Jeste, u pitanju je još jedna železnica, nesvakidašnja, goropadna a svojstveno ipak lepa. Čak nisam bio ni siguran u kom gradu se nalazi. Kao takva, najstarija je na svetu, a jedinstvena u Nemačkoj. Moja velika želja. Koliko sam puta ponovio tu rečenicu do sada? Interesantno je da je tvorac ovog projekta svoj rad prvobitno ponudio Minhenu, Berlinu i Varšavi, koji su ga ubrzo odbili. Nekako je pronašao svoj put do realizacije, spojivši tri manja grada koji su kasnije upravo izgradnjom ove železnice ubrzano rasli, da bi na kraju spojeni činili današnji Vupertal. Nisam siguran za vas, ali ja bih voleo da mi se ovi prizori svakog jutra pojavljuju ispred prozora dok ispijam prvu kafu. Ok, ne pijem kafu.
TETRAHEDRON BOTROP
Tetrahedron je zapravo jedan divovski skeletni komad geometrije koji služi kao najinteresantniji vidikovac u ovom delu Nemačke. Imao bih utisak kao da ulazim u nekakav leteći tanjir, spreman za putovanje kroz galaksiju. Što i ne zvuči loše, konačno bih imao ekskluzivu. Umesto toga, pred vama će kao na tanjiru biti posluženi kilometri pogleda, a zbog svoje visine od šezdeset metara, sa istih tih kilometara, konstrukcija je vidljiva kako prkosi okruženju. Mnogo je ovakvih arhitektonskih rešenja po Nemačkoj, što me dovodi u razmišljanje o razlozima zbog čega kod nas ne primenjuju malo smelije projekte u građevinarstvu i svakodnevnom urbanom prostoru. Nemci, svaka čast!
Verujem da ću tokom sledeće godine obići barem pedeset procenata lokacija koje sam naveo kao moje favorite u ovom tekstu. Naravno u isti mah i predstaviti vama kroz već poznate storije i fotografije na svom instagram profilu kao i na blogu. Ukoliko želite da izaberete svoje destinacije u Nemačkoj i pripremite spisak za niski start, posetite njihovu instagram stranicu ili pak (ukoliko ne volite industrijske centre kao ja) portal Turističke organizacije Nemačke koja nudi sve na jednom mestu. Prijavite se na njihov newsletter kako biste prvi dobijali na mejl sve novosti, ponude, najave događaja i izveštaje o destinacijama! Ja već jesam.