Šta videti u Nišu?

Niš je naš treći grad po veličini, carski grad. Šta posetiti u Nišu? Da li vas zanimaju atrakcije u Nišu? Podeliću sa vama nekoliko, one lokacije koje sam obišao. Kada kliknete na naziv lokacije, izaćiće vam tačna koordinata iste.

MEDIJANA
Medijana je najpoznatiji arheološki loklitet u Nišu, koji je nažalost jako dugo bio zatvoren. Za posetioce ponovo otvoren krajem 2022, rekonstruisan i spreman za turiste. Ono što na tom mestu možete videti je luksuzni kompleks, rezidenciju cara Konstantina Velikog, a u planu je da se iskopava i okolina oko same vile. Naselje je nastalo na kraju 3. ili početkom 4. veka. Vilu su koristili car Konstantin i njegovi sinovi, a nažalost je uništena oko 441. dolaskom Huna. Ulaz za Medijanu košta 500 dinara, a ukoliko obilazite i ostale lokacije po Nišu, imate kartu za 1200 dinara, sa kojom možete obići 4 atrakcije.

ĆELE KULA
Posle bitke na Čegru, Turci su želeli da se osvete srpskom narodu, pre svega zbog velikih gubitaka koji su doživeli. Sagradili su kulu, kraj samog puta na ulazu u Niš, od lobanja srpskih vojnika. Naredili su lokalnim kožarima da sa lobanja skinu košu i tkivo iz jednog dela, napune ih senom, da bi glave poslali u Carigrad kao trofej. Preostale lobanje, njih 952 uzidali su u kulu. Iz religioznih razloga, Nišlije su noću skidali lobanje i sahranjivali, tako da je danas ostalo tek 58 lobanja. Ulaznica za Ćele kulu košta 300 dinara, gde takođe važi karta za više lokacija od 1200 dinara.

SPOMENIK NA ČEGRU
U znak sećanja na hrabre vojnike, ustanike i njhovog komandanta, vojvodu Stevana Sinđelića, na mestu gde se odigrala čuvena bitka na Čegru, podignut je spomenik. Tokom Prvog srpskog ustanka, uvidevši da je turska vojska daleko brojnija, Stevan Sinđelić izvodi neočekivani podvig. Sačekao je da se oko njih okupi što više Osmanlija te je u krajnjem momentu pucao u barutanu, izazvavši ogromnu eksploziju. Eksplozija je odnela živote svih naših vojnika, ali i mnogo više turskih. Zbog tog čina je kasnije sazidana Čele kula, kao opomena Srbima, šta će se desiti ukoliko se nešto slično ponovi. Ulaz se ne naplaćuje.

PODRŠKA
Ukoliko želite da podržite moj rad, to možete učiniti na ovom linku. Takođe, zapratite moj instagram i youtube profil! Hvala puno na tome!

Na ovom linku možete pronaći sve atrakcije po Srbiji, uživajte!

CERJANSKA PEĆINA
Cerjanska pećina je naše prirodno blago od izuzetnog značaja, ne tako popularna, ne tako uređena za prosečnog turistu. Ukupna dužina pećinskih kanala iznosi oko 7 kilometara, dok je za posetu otvororeno nekih kilometar. Ne postoje staze kroz pečinu, niti osvetljenje, ona je više za malo adrenalinski i avanturistički podvig. Svakako, obilazi se u grupi do maksimalno 6, 7 ljudi, a ide se u pratnji vodiča. Dobijate opremu za obilazak jer se prolazi kroz vodu u nekoliko navrata. Imajte na umu da je dosta divlja, da su neki prolazi uski i mračni te da nije za svakoga. Ispred pećine je 2019. otvoren vizitorski centar. Posete se najavljuju unapred. Cena obilaska sa opremom i vodičem, mislim da je oko 2000 dinara. Sve informacije i zakazivanje možete izvršiti:
Direkcija za izgradnju grada
0648678882
cerjanska.pecina@direkcija.co.rs
sp.cerjanskapecina@denic

SPOMEN PARK BUBANJ
Današ nji spomen park koji se nalazi na 3km od centra Niša, bilo je mesto masovnih streljanja zatvorenika iz koncentracionog logora u ovom gradu, tokom Drugog svetskog rata. Na tom mestu podignute su tri pesnice, koje simbolizuju muškarca, ženu i dete, kao i njihov otpor prema zločinu koji se dešavao. Streljano je više od 10.000 ljudi, a kasnije su ovde pronađeni rovovi ispunjeni ljudskim leševima. Spomenik je podignut 1963. godine.

KONCENTRACIONI LOGOR
Nacistički logor iz Drugog svetskog rata, jedan je od malobrojnih takve vrste koji su očuvani u Evropi. Korišćen je tokom rata za zatvaranja, mučenja i dalja sprovoženja zatvorenika iz ovog dela Srbije, tadašnje Jugoslavije. Danas je muzej koji podseća na sve ono što se tada dešavalo. Nosi sa sobom jaku emociju, tako da budite spremni. Memorijalni kompleks danas nosi ime “12. februar”, po datumu kada se u porobljenoj Evropi po prvi put desio organizovani beg zatvorenika iz logora. Njih 105 je uspelo da pobegne, dok je 42 nažalost ubijeno tokom bekstva. Ulaz se naplaćuje 300 dinara, a možete koristiti i kartu za više lokacija od 1200 dinara.


VIDIKOVAC SIĆEVO
Sićevačka klisura je sama po sebi prelepa da je obiđete sa svih strana, a jedan od najlepših pogleda sa visine, na ovu klisuru, pruža se baš iz mesta Sićeva. Ono što je meni bilo jako interesantno za ovaj vidikovac je što se odmah pored nalaze tereni za fudbal i košarku. Zaista zanimljivo mesto.


SLAPOVI NA NIŠAVI
Ovo mesto sam sasvim slučajno pronašao, tj. nisam znao za njega dok mi prijatelj Marko, inače iz Niša, nije pokazao. Prelepo mesto za piknik, odmor, šetnju. Mali slapovi i mostić. Jako lepo mesto i za fotografiju.

LATINSKA CRKVA
Jedna od retkih crkava iz vizantijskog perioda, sagrađena na brdu Metoh kraj Niša, početkom XI veka. Jedna je od najstarijih u Srbiji. Naziv njen protiče od dubrovačkih trgovaca Latina koji su prolazili ovuda tokom XVI veka, a koristili je. Prelepa je, upotpunjuje ovaj kraj, ima jako lepu energiju.

MANASTIR SVETI JOVAN
Manastir, ušuškan u brdima, u potpunom miru prirode, do kojeg se dolazi pešačkom stazom kroz malu klisuru. Zaista na lepom mestu. Sagrađen je početkom XIX veka na ostacima stare crvkve, a imao je značajnu ulogu tokom Prvog srpskog ustanka protiv osmanlijske vojske. U crkvi se nalazilo sedište komande srpskih ustanika.


PROZORAC & JELAŠNIČKA KLISURA
Prozorac je formacija stena koja ima šupljinu unutar same stene. Liči na prozor te otuda i sam naziv. Obeležena staza koja vodi do Prozorca je jedna od lepših kojom sam šetao. Zanimljivo je jako što možete odraditi kružnu turu, kako biste videli što više lepota. Uspon je osrednji, naročito na samom početku te je potrebno malo pomučiti se. Uspon do Prozorca možete započeti ovde, dok je spust lakši, a završava kod vodopada u Jelašnici.

VODOPAD JELAŠNICA
Jako zanimljiv vodopad na samoj magistrali, verujem da je najlepši u proleće kada ima najviše vode. Iako je lako dostupan, nikoga nije bilo, ali to ne umanjuje njegovu lepotu.

Bio sam gost u podkastu “Svašta ima po grad”, bacite pogled na intervju!


NIŠKA TVRĐAVA
Istorija ove trvržave seže još od I veka, kada su Rimljani na ovom mestu formirali logor, gde se posle toga formira naselje. Građena je od strane Rimljana, Vizantinaca, Srba, da bi završnu reč dale Osmanlije. Više puta je rušena i obnavljana. Tvržava se nalazi u samom centru grada, a u njoj možete obići Stambol kapiju, hamam, Arsenal, antičke terme, spomenik Milanu Obrenoviću, Bali-begovu džamiju, antičku ulicu sa bazilikom, lapidarijum, barutanu, spomen kosturnice, palatu sa oktagonom.

KAZANDŽIJSKO SOKAČE
Poslednja je očuvana ulica niške čaršije. Nekada su u njoj obitavale zanatske radnjice, lokali koji su vremenom prenamenjeni u restorane i kafiće.

Ukoliko vam je potreban smeštaj u Nišu, možete ga ovde rezervisati:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *