Mnogo je neotkrivenih dragulja po Srbiji koji čekaju da budu istraženi, sređeni, renovirani, restaurirani. Jedan od njih je Arača, ostaci srednjovekovne romaničke crkve, izgradjene u 13. veku na temeljima još starijeg zdanja. Vlasnike i posednike je menjala jako često, sve dok je turska vojska nije spalila 1551. te od tada nije obnovljena. Oko velelepnih zidina tokom srednjeg veka postojalo je naselje, koje je vreme sakrilo, stanovništvo je napustilo domove bežući od poreza, domovi su napustili zemlju. Crkva je tako ostala kao jedini vidljivi trag prošlosti.
Arača se nalazi na putu kada iz Novog Bečeja krenete prema Kikindi, prodjete skretanje za prirodni rezervat “Slano Kopovo” kome smo se kasnije vratili, te nakon još oko 5 minuta vožnje skrećete desno. Putokaz ne postoji već smo koristili isključivo google mape. Kada skrenete sa glavnog puta čeka vas makadam srednjeg kvaliteta. Kontura crkve se vidi već sa magistrale, ali kako se približavate crvena opeka prkosi suncu, upada u oči. Oko nje se nalazi mali šumarak, koji čuči u moru njiva kao kakva oaza. Leti, kada upeče sunce verujem da i jeste mala oaza za skriti se. Kako spoljašnost, tako je i unutrašnjost gradjevine zaista fascinantna, možete provesti najmanje sat vremena posmatrati sve detalje koji su odoleli, preživeli. Hvatati na fotografijama što bolji ugao. Zamišljati kako je sve izgledalo pre razaranja.
Medju drvećem imate i improvizovanu klupicu sa stočićem, tako da možete sesti i odmoriti, napraviti piknik ili samo uživati u prirodi. Posmatrati krave koje pasu na obližnjem pašnjaku, ili čisto prostranstvo ispred vas. Verujem da je tokom proleća i leta slika drugačija, u novembru je sve ogoljeno. Po koja bunika viri, nemojte je konzumirati. Nekoliko minuta pre nego smo krenuli dalje, stigao je još jedan auto, tako da ovo mesto baš i nije inkognito koliko izgleda u prvi mah. Ima još zaljubljenika u neotkriveno. Mi smo svoj auto ostavili malo dalje od crkve ne bi li prošetali, jer smo bili sa psima, ali ukoliko ne volite šetnju, imate parking i pored samog objekta. Ono što je dobro, celo područje je pod video nadzorom, osim unutrašnjosti crkve, što i ima posledice – ispisana imena, potpisi, grafiti. Ne u velikooj meri, ali postoje. Pre svega je važno naučiti decu na koji način se voli, a na koji mrzi sopstvena država.
Po povratku ka Novom Bečeju, kod putokaza za rezervat prirode “Slano Kopovo” skrećete levo, parking je odmah tu čim predjete prugu, kraj drvene strehe. Samo jezero nije baš blizu parkinga niti je jasno obeležen put kako stići do njega, tako da se uputite odatle peške prema Arači otprilike, preko livade.Ukoliko u jednom momentu vidite nekoliko tabli koje izranjaju iz trave, na pravom ste putu. Table označavaju predeo do koga mogu krave i ostale domaće životinje da se kreću i koriste livade za pašu. Mi smo koristili i google mape sa telefona kako bi lakše došli do cilja. Kao i kod njiva, novembar donosi nepregledno prostranstvo ispucale zemlje, koja vapi za vodim i čeka jesen i zimu. Onu pravu jesen. Kiša će vratiti život u ovaj kraj.
Slano Kopovo, jezero koje predstavlja paleomeandar reke Tise su ustvari dve depresije ispunjene vodom, jedna slanom, dok je druga slatkovodna. Obe isparavaju tokom leta tako da vodu možete zateći samo u kasnu jesen, zimu i početak proleća. Celo ovo područje obilije životinjiskim i biljnim svetom, predstavlja jedno od najvažnijih staništa barskih ptica u zemlji kao i važnu stanicu jesenjih migracija ptica sa severa Evrope ka Africi. Mi smo sreli nikoliko letača kao i nekoliko srndaća. Krave i pse. Prošetajte po sasušenom dnu, koliko vas noge ponesu, jer kraj se ne vidi. Po sredini stoji vodomerna tabla, suva, pokazuje kako bi trebalo biti. Uživali smo u oim živopisnim predelima nekoliko sati, bio je to jedan zanimljiv izlet koji preporučujem svima. Tokom, letnjih meseci kada dan duže traje, uz ove dve lokacije možete uvrstiti i Carsku baru koja je jako blizu.
Oba lokaliteta očekuju boljitak kojem se nadamo. Arača treba biti rekonstruisana, da dobije sjaj kakav je imala, dok Slano Kopovo treba dobiti navodljavanje iz kanala DTD, kako bi tokom cele godine imala zalihe vode a klimatske promene što manje uticale na život u ovoj oazi. Do sledećeg putovanja, pratite me na instagramu. Jer domovina je svet.
lokacija Arače
lokacija Slanog Kopova
lokacija gde možete parkirati auto
više o Arači
više o Slanom Kopovu